0°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی منطقه3شهرداری مشهد
    تعداد بازدید: 101
    کد: 158812
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
    در نشست ادواری شوراهای اجتماعی محلات منطقه3 مطرح شد؛

    مشکلات با کمک مردم حل‌شدنی است

    پانزدهمین نشست ادواری شورای اجتماعی محلات منطقه3 در فرهنگ‌سرای قرآن و عترت و با حضور بیش از 80 عضو شورا برگزار شد.
    مشکلات با کمک مردم حل‌شدنی است

      نشست فصلی شورای اجتماعی محلات منطقه3 با حضور فیضی رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی، رمارم عضو کمیته نظارتی شورای شهر در منطقه‌3، شهردار منطقه و اعضای شورای اجتماعی محلات منطقه در سالن آمفی تئاتر فرهنگ‌سرای قرآن و عترت برگزار شد.
    استفاده از توان شورای اجتماعی محلات

    مصطفی عباسی معاون فرهنگی منطقه‌3 ‌در حاشیه این نشست ‌گفت: 15‌نشست شورای اجتماعی محلات منطقه3 تاکنون برگزار شده است و امروز برای اولین‌‌بار برای برگزاری نشست ادواری شورا از توان و ظرفیت شورای اجتماعی محلات منطقه استفاده کرده‌ایم.

    وی افزود: برگزاری نشست و همایش هزینه زیادی برای نهاد‌ها و سازمان‌ها به همراه دارد اما برای این همایش خود اعضای شورای اجتماعی محلات منطقه3 پای کار آمدند به عنوان مثال مجری برنامه آقای دباغی‌مقدم پژوهشگر محله راه‌آهن، قاری مراسم آقای بخشی کاسب محله رسالت هستند. فضا‌سازی و هدایایی برای زوج‌های جوان با کمک ستاد ازدواج محله راه‌آهن تهیه کرده ایم و بخشی از هدایا را هم کمپین مشاغل خانگی که حاصل دسترنج خودشان هست برعهده گرفته‌اند.

    به محله خود افتخار کنیم

    مجتبی زمانیان وحیدی شهردار منطقه در ابتدای این نشست گفت: تاکنون بازدیدهای زیادی در مساجد و سطح محلات داشته‌ایم شائبه‌ای در ذهن اعضا ایجاد شده است که شهرداری اعضای شورای اجتماعی محلات را تغییر داده است و اعضای جدیدی عضو شورا شده‌اند لازم به ذکر است که آیین نامه و یا دستور‌العمل جدیدی درباره شورای اجتماعی محلات به ما ابلاغ نشده است و این اعضا به عنوان میهمان در جلسات حضور پیدا می‌کنند تا با روند جلسات شورا آشنا شوند و در آینده نزدیک از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم.

    وی درباره آیین‌نامه شورای اجتماعی محلات گفت: معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد آیین‌نامه جدیدی تقدیم شورای پنجم و در شورا درباره این موضوع بحث و تبادل نظر کرده است. به محض ابلاغ با همفکری اعضا اقدام خواهیم کرد.

    زمانیان وحیدی افزود: ما همان‌طور که به برکت بارگاه امام رضا(ع) به مشهدی بودن خودمان افتخار می‌کنیم باید به محلات خودمان هم افتخار کنیم و همین علاقه را داشته باشیم و با کمک شورای اجتماعی وجه تسمیه محله، شهدای محله و افراد شاخص محله را شناسایی کنیم.

    نگاهی گذرا به مشکلات منطقه3

    رمضانعلی فیضی و شهناز رمارم 2عضو شورای اسلامی شهر مشهد و رضا دانایی مدیر اجتماعی و امور مناطق معاونت فرهنگی شهرداری مشهد در این برنامه‌ درخواست‌ها و مشکلات اعضای شورای اجتماعی محلات را شنیدند.

    حسن دباغی‌مقدم عضو شورای اجتماعی محله راه‌آهن به نمایندگی اعضای شورای اجتماعی محلات مشکلات منطقه3 را به ترتیب محله فهرست‌وار این‌طور بیان کرد‌ و سپس دیگر اعضا نکته‌های خود را بیان کردند.

    در ناحیه یک شهرداری منطقه محلات راه‌آهن، شهید هاشمی‌نژاد، فاطمیه و گاز وجود دارد و از مهم‌ترین مشکلات محلات این ناحیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    1-دیوارهای راه‌آهن مشهد اگر به نرده‌های فلزی همچون باغ ملک‌آباد و... تبدیل شود فضای زیبایی را برای شهر به همراه دارد از طرفی هرگاه زائران با قطار وارد مشهد می‌شوند امکان تماشای شهر را ندارند.

    2- فضای سبز بولوار فاطمیه نیاز به مرمت دارد.

    3- خیابان‌های فرعی محله گاز و فاطمیه نیاز به روکش آسفالت دارد.

    4- پل هوایی بولوار راه‌آهن به دلیل استقبال بیشتر دانش‌آموزان از پل هوایی نیاز به پله‌برقی دارد.

    ناحیه‌2 شهرداری منطقه3 از محلات سیس‌آباد، رسالت، طبرسی شمالی تشکیل شده است این ناحیه که در حاشیه شهر مشهد واقع شده است مشکلات زیادی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    1- آب‌های سطحی در سطح ناحیه به دلیل اجرا‌نشدن شبکه فاضلاب شهری(اگو) هدایت و جمع‌آوری شود.

    2- معابر فرعی ناحیه خصوصا در محله طبرسی شمالی نیاز به آسفالت دارد.

    3- کانال بین محله سیس‌آباد و طبرسی شمالی مشکلات زیادی دارد.

    ناحیه‌3 شهرداری منطقه محلات بهمن، بلال، خواجه‌ربیع را در بر می‌گیرد مهم‌ترین مشکلات این محله عبارت‌اند از:

    1- ترافیک سنگین میدان امام حسین(ع) که باعث مشکلات زیادی برای کسبه و اهالی شده است.

    2- ترافیک زیاد در خیابان بهمن 4وبهمن26

    3- فضای سبز کم در سطح ناحیه .که برای توسعه آن اقدام شود

    4- آب‌های سطحی در سطح ناحیه به دلیل اجرا‌نشدن شبکه فاضلاب شهری(اگو) هدایت و جمع آوری شود‌‌.

    و اما محلات مهرگان، شهیداحمدی روشن، شهید علی محمدی و شهید شهریاری در ناحیه4 این منطقه قرار گرفته است مشکلات این محله شامل:

    1- معضلات فرهنگی زیادی در ناحیه وجود دارد و نیازمند رسیدگی بیشتری است.

    2-بناهای ورزشی برای ورزش جوانان محلات وجود ندارد.

    3- آب‌های سطحی در سطح ناحیه به دلیل اجرا‌نشدن شبکه فاضلاب شهری(اگو) هدایت و جمع‌آوری شود.

    4- خیابان‌های خاکی زیادی در ناحیه‌4 وجود دارد شهرداری برای آسفالت آن اقدام نماید.

    5- فضای سبز و بازی کودکان در این ناحیه توسعه یابد.

    6- ترافیک در خیابان رسالت و دهرود زیاد است برای حل مشکل علائم راهنمایی نصب شود.

    7- مدرسه ویژه دانش‌آموزان دختر در مقاطع ابتدایی و متوسطه وجود ندارد.

     

    در ادامه نشست،چند تن از اعضای شورای اجتماعی محلات مشکلات محله خود را با اعضای شورای شهر و شهردار منطقه3 در میان گذاشتند.

    حجت‌الاسلام فریمانی عضو شورای اجتماعی محله طبرسی شمالی گفت: یک روز در ماه سرکار خانم رمارم عضو شورای شهر مشهد از ساعت‌11 تا اذان ظهر در مسجد امام سجاد (ع) واقع در طبرسی شمالی‌30 حضور پیدا می‌کنند و مشکلات شهروندان را از نزدیک می‌شنوند که جا دارد از همراهی ایشان تشکر و قدر‌دانی کنم.

    وی در در ادامه خواستار آسفالت خیابان‌های محله طبرسی شمالی شد و گفت: به همت رئیس ناحیه‌2 منطقه‌3 انتهای خیابان شهید نظام‌دوست در حال آسفالت‌شدن است از شهردار منطقه در خواست می‌کنم تا با پیگیری‌های خود‌ به این موضوع سرعت بخشد چراکه آسفالت این محدوده باعث می‌شود حجم زیادی از شهروندان این مسیر را انتخاب کنند و از بار ترافیکی خیابان طبرسی شمالی کاسته شود.

    عضو شورای اجتماعی محله طبرسی شمالی به نا‌امنی 2بوستان محله اشاره کرد و گفت: بوستان‌های یاس و شقایق که یک مکان عمومی برای تفریح و سرگرمی خانواده‌هاست متأسفانه ازسوی سارقان ناامن شده است و معتادان در ساعت های مختلف مواد‌مخدر مصرف می‌کنند که این تأثیر منفی روی اهالی گذاشته است.

    بودجه شورای اجتماعی محلات ناچیز است

    جهانی، عضو شورای اجتماعی محله شهید احمدی‌روشن، به نمایندگی از ناحیه4 شهرداری منطقه‌3 گفت: اختیارات شورای اجتماعی محلات بسیار محدود است از طرفی بودجه ناچیزی به شوراهای محلات تخصیص یافته است که امکان اجرای طرح‌های جامع وجود ندارد. از اعضای شورای شهر در خواست می‌کنم در‌این‌باره ‌رایزنی‌هایی داشته باشند.

    وی در ادامه افزود: قسمتی از محدوده ناحیه‌4 در گذشته جزو محدوده شهری محسوب نمی شد بسیاری از شهروندان به ساخت‌و‌ساز اقدام کردند اما به محض پیوستن به شهر از سوی شهرداری درخواست عوارض ساخت و ساز از آن‌ها شد که اهالی توان پرداخت آن را نداشتند و در حال حاضر نیمه‌تمام رها شده است به مکان امنی برای حضور معتادان تبدیل شده است. نبود فضای سبز، کتابخانه، درمانگاه و... از دیگر مشکلات جاده سیمان بود که جهانی به آن‌ها پرداخت.

    حجت الاسلام نجفی ،امام جماعت مسجد امام سجاد(ع)، دیگر عضو شورای اجتماعی منطقه از مشکلات محله بلال گفت: بوستان فجر در انتهای خیابان بلال2 روشنایی ندارد به همین دلیل خانواده‌ها استقبالی از این ظرفیت محلی نمی‌کنند.

    وی ادامه داد: ایستگاه‌های اتوبوس در خیابان بلال هیچ‌کدام صندلی و سایبان ندارد.‌ شهروندان در روزهای گرم تابستان و سرد زمستان با مشکلاتی رو‌به‌رو هستند با توجه به اینکه خیابان محدودیت عرضی دارد، پیشنهاد می‌شود شهرداری قسمتی از عرض پیاده‌رو را کم کند و سپس ایستگاه احداث کند.

    مشکلات شهر زیاد و با کمک مردم حل شدنی است

    و اما پس از حدود 60‌دقیقه نوبت به صحبت‌های اعضای شورای شهر، شهردار و مدیر اجتماعی و امور مناطق معاونت فرهنگی شهرداری مشهد رسید.

    رمضانعلی فیضی، رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی شورای شهر مشهد، در این نشست گفت: اگر ما در چارچوب منزل خودمان مشکلات و مسائل آن را بشماریم به فهرست بلندبالایی از مشکلات خواهیم رسید. اکنون اگر این را در شهر مشهد که شرق و غرب آن از رضویه تا طرقبه است پیاده کنیم و مشکلات آن را فهرست کنیم به سیلی از مشکلات خواهیم رسید.

    فیضی، همراهی مردم شهر را عامل موفقیت شورای شهر دانست و گفت: حل مشکلات محلات تنها با همراهی و همکاری مردم حل خواهد شد. اگر خیابانی به وسعت 1000کیلومتر با عقب‌نشینی واحد‌های مسکونی و تجاری بازگشایی شود ما قادر خواهیم بود با کمک و همراهی شهروندان آن خیابان را بازگشایی کنیم ولی اگر این همراهی نباشد و شهروند برای یک سانتی‌متر بنای خود از شهرداری درخواست مبلغ میلیونی کند هیچ کاری امکان‌پذیر نخواهد بود.

    رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی شورای شهر مشهد در ادامه به اعضای شورای محلات وعده‌ای داد و گفت: در آینده‌ای نزدیک به همراه شهردار منطقه3 در جلسات هر محله شرکت می‌کنیم و مشکلات محله شما را اولویت‌بندی و سپس برای حل آن مشکل قدم بر می‌داریم.

    وی در انتهای صحبت‌هایش افزود: ما در شورای پنجم خادم مردم هستیم در شرایط بحرانی اقتصاد و در این شهر بزرگ شهرداری خدمات بسیار بزرگی برای مردم انجام می‌دهد.

    بودجه شهرداری از مردم دریافت می‌شود

    شهناز رمام ،دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد و عضو کمیته نظارتی منطقه3 گفت: در این جلسه نکاتی مطرح شد که سال گذشته هم شهروندان مطرح کرده بودند شهر مشهد مشکلات زیادی دارد و اعضای شورای شهر با علم به اینکه مشکلات زیاد است داوطلب و وارد میدان شدند.

    وی در ادامه افزود: شورا ی شهر و شهرداری در مشهد نقش عدد صفر را دارند اگر میلیون‌ها صفر در کنار هم قرار گیرند هیچ ارزشی ندارد و تنها یک عدد در کنار آن قرار بگیرد ارزشمند می‌شود در اینجا آن عدد مردم و جامعه هستند. اگر ما مشارکت اجتماعی با مردم نداشته باشیم صفر هستیم.

    نایب رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک‌ خاطر نشان کرد: منابع مالی شهرداری محدود است و بودجه شهرداری از شهروندان دریافت می‌شود .روزانه بیش از 3میلیارد تومان هزینه حقوق کارکنان شهرداری می‌شود .مشهد دومین کلان شهر ایران و بزرگ‌ترین تولید‌کننده زباله است. روزانه 2میلیون تن زباله تولید می‌شود و این برای شهرداری هزینه‌بر است.

    افزایش سرانه فضای سبز در منطقه

    مجتبی زمانیان وحیدی، شهردار منطقه‌3 ،در این نشست بعضی از مطالبات شهروندان را پاسخ داد و گفت: درباره ایجاد و توسعه فضای سبز، ‌هر زمینی که متعلق به شهرداری است وکاربری‌اش فضای سبز باشد، به ما معرفی کنید تا در اسرع وقت آن را به پارک تبدیل کنیم. ‌در بعضی محلات مثل راه‌آهن و هاشمی‌نژاد با کمبود و یا نبود زمین برای احداث پارک روبه‌رو هستیم وی در باره سرانه فضای سبز منطقه‌3 گفت: ‌سرانه فضای سبز منطقه تا قبل از افتتاح فاز4 بوستان بهار 3/8 مترمربع بود که با بازگشایی این فاز از بوستان به 4/2 خواهد رسید ولی هنوز با میانگین سطح شهر فاصله داریم.

    زمانیان وحیدی به یکی از مهم‌ترین مسائل منطقه پرداخت و گفت: تملک‌ها و بازگشایی‌های معابر یکی از مهم‌ترین مسائل منطقه ماست. برای تملک باید با مالکان مذاکره کنیم. عده‌ای‌ در قبال واگذاری ملکشان پول نقد می‌خواهند و شهرداری اعتباری در‌این‌باره ندارد، تملک فعلا متوقف است و منتظریم که با پیگیری‌هایی که از طریق اعضای شورا انجام می‌شود، تأمین اعتبار صورت بگیرد.

    شهردار منطقه3 درباره احداث پل‌هوایی در سطح منطقه گفت: سازمان میادین و سازمان ترافیک بناست حدود 100نقطه در شهر را پل‌هوایی نصب کنند که تعدادی از آن‌ها در منطقه‌3 نصب خواهد شد.
     شهرآرا

    پانزدهمین نشست ادواری شوراهای اجتماعی محلات منطقه3

    تعداد بازدید: 101
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر