12°C آفتابی
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی منطقه3شهرداری مشهد
    تعداد بازدید: 301
    کد: 156877
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۵/۲۳

    مبارزه با سالک، راهکاری برای افزایش سرانه سلامت شهروندان

    مشکل اصلی در زمینه رهاسازی فاضلاب های خانگی در معابر به ویژه در نقاط کم برخوردار این است که ساخت و سازهای انجام شده فاقد هرگونه تخصص فنی است. رهاسازی فاضلاب خانگی در معابر علاوه بر انتشار انواع بیماری ها مانند سالک و تبعات زیست محیطی، باعث تخریب آسفالت و همچنین کف کانال ها به دلیل داشتن مواد شوینده می شود.
    مبارزه با سالک، راهکاری برای افزایش سرانه سلامت شهروندان منطقه3

    شهردار منطقه 3 مشهد گفت: اقدامات پیشگیری و مبارزه با بیماری سالک همزمان با شروع فصل تابستان در سطح منطقه 3 آغاز شده است.
    به گزارش روابط عمومی منطقه 3 شهرداری مشهد، مجتبی زمانیان در خصوص عوامل بروز بیماری سالک گفت: وجود خاک و نخاله و ضایعات ساختمانی در محیط ، عدم جمع آوری زباله، سگهای ولگرد، اماکن مخروبه و گودال های مرطوب ، نگهداری دام و طیور،عدم لایروبی جویها،عدم نماسازی ساختمان و ... از عواملی هستند که این بیماری را به وجود می آورند.
    شهردار منطقه 3 اظهار کرد: ایران جز کشورهایی است که سالک در آن بومی است و در اکثر مناطق کشور بیماری سالک یافت می شود و به دلیل بافت فرسوده در گذشته یکی از کانون های بیماری سالک در مشهد بود که با اقدامات پیشگیرانه شهرداری و بهداشت در سال های اخیر، این بیماری کنترل شد و در حال حاضر محدوده شمالی این منطقه بیش از گذشته از لوث وجود این بیماری عاری شده است که صد البته حفظ و بهبود این وضعیت نیازمند همکاری جدی خود مردم می باشد.
    وی ادامه داد:از راههای پیشگیری از این بیماری می توان به جمع‌آوری و دفع صحیح زباله‌ها از محیط زندگی و جلوگیری از تجمع زباله‌ها در محیط زیست،نماسازی ساختمان هایی که فاقد نما هستند،پاکسازی وآسفالت اماکن تخریب شده ،پاکسازی اراضی بایر،آسفالت پیاده روهای خاکی و حذف علفهای هرز موجود در حاشیه معابر اشاره کرد.
    زمانیان به اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری از سالک در منطقه 3 اشاره کرد و ادامه داد: پیرو نشست شورای سلامت منطقه 3 که با حضور جمعی از کارشناسان حوزه ی بهداشت و سلامت عمومی برگزار می گردد، جمع آوری خاک و نخالیه ساختمانی، ترمیم و لایروبی کانالها ، نصب و مرمت مخازن گاری زباله، ساماندهی معابر منتهی به کال ها از اقدامات صورت گرفته به منظور پیشگیری و مبارزه با بیماری سالک می باشد.
    وی اظهار داشت: یکی دیگر از عوامل انتقال بیماری ها سگهای ولگرد می باشند که به همین منظور اقدامات جدی در منطقه درباب جمع‌آوری سگ های ولگرد به عمل آمده است که بیشترین حجم آن در محدوده شهرک مهرگان بوده است.
    شهردار منطقه 3 از طراحی و چاپ 2500 نسخه بروشورهای اطلاع‌رسانی شامل مطالبی دررابطه با راه های پیشگیری و مقابله با بیماری سالک و تب کنگو و توزیع در سطح منطقه به عنوان یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه و آگاه ساز خبر داد.
    زمانیان در پایان با تاکید بر رعایت هرچه بیشتر شهروندان این منطقه در خصوص پیشگیری از ورود پساب خانگی منازل به خیابان ها گفت: بهداشت کلی منطقه دارای معضلات زیادی است و فاضلاب‌های خانگی و هرز آب‌های موجود در منطقه از مهم‌ترین دلایل افزایش بیماری سالک به شمار می‌آیند که این نیازمند دقت نظر و حساسیت بیشتر شهروندان در این زمینه است.
     

    تعداد بازدید: 301
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر