2°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی منطقه3شهرداری مشهد
    تعداد بازدید: 309
    کد: 156706
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۵/۲۱

    آبیاری در ساعات گرم روز ممنوع و با متخلف برخورد می شود

    یکی از مهمترین موضوعاتی که در ایران به عنوان یکی از خشک ترین کشورهای جهان همواره مطرح است موضوع آب بوده است و همین امر موجب شده است تا شهروندان حساسیت هایی در خصوص نحوه آبیاری فضای سبز در شهر را زیرنظر داشته باشند و در صورت اهمال احتمالی مراتب را با جدیت مورد مداقه و پیگیری قرار می دهند.
    آبیاری در ساعات گرم روز ممنوع

     در پی پاره ای اعتراضات به نحوه آبیاری فضای سبز و بوستان های سطح منظقه که در نشریه شهرآرا انعکاس یافته بود، رضا امانیان مسئول فضای سبز منطقه 3 شهرداری اظهار داشت: : طبق قانون شهرداری آبیاری فضای‌سبز در ساعات گرم روز ممنوع است و در صورت اثبات تخلف عمدی، با پیمانکار برخورد می‌کنیم.
    رضا امانیان، مسئول اداره فضای سبز منطقه3 در پاسخ به ایرادات آبیاری پارک فجر عنوان کرد: طبق قانون شهرداری آبیاری فضای‌سبز در ساعات گرم روز ممنوع است، اما وقتی که باغبانان نشا چمن را می‌کارند یا اقدام به گل‌کاری می‌کنند، حتما باید در همان ساعت‌های اولیه آبیاری انجام شود در غیر این‌صورت گیاه از بین خواهد رفت. این را هم باید اضافه کنم که به هیچ عنوان امکان کاشت گل و گیاه در شب امکان‌پذیر نیست. چون نورکم است و ممکن است که فضای‌سبز آن‌چنان که باید و شاید از کار در نیاید.
    مسئول اداره فضای‌سبز شهرداری منطقه3 در ادامه با اشاره به مشکل خیابان هاشمی‌نژاد می‌افزاید: ما به ناظر پیمان دستور می‌دهیم که این مورد را بررسی و نتیجه را به ما اعلام کند. چون اگر هدر‌دادن آب و لبریز‌کردن باغچه‌ها به شکل عمدی انجام شود، شک نکنید که با پیمانکار متخلف برخورد لازم صورت خواهد گرفت و هیچ مماشاتی در کار نخواهد بود. اما ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در بیشتر مواقع این کار سهوی است و مسئول آبیاری هیچ‌ عمدی دراین داستان ندارد. گاهی پیش می‌آید که حواسش پرت کاری می‌شود یا اتفاق دیگری می‌افتد که باعث می‌شود فراموش کند شلنگ آب را از باغچه خارج کند. مثلا در یکی از خیابان‌ها شهروندی از کارگر آبیاری درخواست کرده است با همان شلنگ یک آبی هم روی ماشینش بگیرد. درخواست منفی کارگر ما باعث شده که بین این دو نفر درگیری شکل بگیرد و برای چند دقیقه‌ای آب هدر شود.
    او ادامه می‌دهد: نظارت ما بر کار پیمانکارها به صورت مستمر است و حتی در هر ناحیه یک ناظر مقیم مستقر کرده‌ایم تا با دقت بیشتری این کار صورت بگیرد. حتی با اینکه برای همکارانمان گاهی مشکل است، اما این کار شب‌ها در موقع آبیاری و بعضا به صورت سرزده انجام می‌شود تا اگر تخلفی در حال رخ‌دادن است، به سرعت جلوی آن گرفته و با خاطیان برخورد شود.
    آبیاری فضای‌سبز با آب شرب، موضوع دیگری است که با امانیان در میان می‌گذاریم و او می‌گوید: بخشی از مناطق شهر با آب‌شرب آبیاری می‌شود و شهرداری چاره دیگری جز این‌کار ندارد. همین الآن در منطقه3 بعضی از بوستان‌ها و پارک‌ها به دلیل اینکه نمی‌توانستیم مخزن ایجاد کنیم، سرویس بهداشتی داشتیم و یا انشعابی از قدیم وجود داشته است، آبیاری با آب‌شرب انجام می‌شود و سازمان آب و فاضلاب از این موضوع کاملا مطلع است و اصلا خودشان انشعاب را به ما واگذار کرده‌‌اند. تا زمانی‌ که طرح برنامه‌ریزی شده سازمان پارک‌ها اجرایی شود که براساس آن فضای سبز مشهد کلا از آب‌شرب بی‌نیاز می‌شود. زمان‌بندی که برای آن در نظرگرفته شده بین چهار‌تا شش‌سال است و البته هم‌اکنون این طرح در سه‌منطقه در حال اجراست.

    اما گلمکانی، مسئول بوستان بزرگ بهار در پاسخ به مشکلات مطرح شده درباره آبیاری این پارک به شهرآرامحله می‌گوید: باغچه‌هایی که مردم به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند که بیشتر از بقیه به آن‌ها آب داده شده است و سرریز هستند، معمولا دچار اتفاقاتی مثل ترکیدگی لوله‌ها یا هانترها شده‌اند و تا زمانی که نیروهای خدماتی ما برسند و آن‌ها را تعمیر کنند، زمان می‌برد و آب در باغچه‌ها جمع می‌شود و بعد لبریز.
    گلمکانی با رد آبیاری بوستان بهار در ساعات گرم روز‌ ادامه می‌دهد: تقریبا همه فضای این بوستان بزرگ حاشیه شهر مشهد به صورت سیستمی آبیاری می‌شود و دخالت انسان به حداقل ممکن رسیده است، اما گاهی اوقات پیش می‌آید که در برخی نقاط برای جلوگیری از خشک‌شدن گیاهان و آسیب‌دیدنشان، نیاز هست که به سرعت لکه‌گیری انجام شود. گاهی اوقات پیش می‌آید که این جریان باید در ظهر و ساعت‌های گرم روز اتفاق بیفتد و امکان تعویق آن نیست. برای همین مجبوریم که در آن ساعات اقدام به آبیاری فضای‌سبزکنیم که آن هم با مجوز شهرداری منطقه و مرکز انجام می‌شود، در غیر این‌صورت این کار به خودی خود تخلف محسوب و با آن به‌شدت برخورد می‌شود. این نکته را هم باید اضافه کنم که زمان آبیاری بوستان بزرگ بهار از بعدازظهر و هم‌زمان با کاهش گرما آغاز می‌شود و تا شب ادامه دارد.
    موضوع نظارت بر کار پیمانکاران آبیاری فضای‌سبز، سؤال دیگر ما از گلمکانی است که وی در پاسخ می‌گوید: آبیاری فضای‌سبز پارک بهار مثل همه بوستان‌های دیگر شهر مشهد، ناظر دارد که وظیفه‌ معلوم و مشخصی دارد. اما بالاخره نظارت در شب‌ها بنا به دلایلی کمتر صورت می‌گیرد و همین امر احتمالا باعث بروز تخلفاتی از سوی پیمانکار می‌شود. به هر‌صورت ما تلاش می‌کنیم که این ایرادات را در زمان کوتاهی مرتفع کنیم.

     

    تعداد بازدید: 309
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر