2°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد
    تعداد بازدید: 797
    کد: 80881
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۷/۱۶
    شهردار منطقه سه در نشست پرسش و پاسخ با شهروندان محله بهمن؛

    ناهمخوانی سرعت شهرگرایی و شهرنشینی در مشهد عامل عدم توسعه

    به دلایل گوناگونی سرعت شهرنشینی با سرعت شهرگرایی در مشهد همخوانی ندارد. شهرنشینی نسبت جمعیتی است که درشهرها زندگی می کنند اما شهرگرایی یعنی تغییر در ارزش ها ، آداب ورسوم ورفتارها وشیوه ی زندگی شهرنشینان که این امر در شهرما متاسفانه با کندی به پیش می رود و به نوعی مخل توسعه شهری است.
    ناهمخوانی سرعت شهرگرایی و شهرنشینی در مشهد عامل عدم توسعه

     به گزارش روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد، نشست پرسش و پاسخ شهردار و شهروندان خیابان بهمن 14 طبق عرف چهارشنبه شب برگزار گردید.
    این نشست که در محله بهمن و مسجد امام رضا(ع) برگزار شد متاثر از دو موضوع اراضی رها شده ی حد فاصل انتهای بهمن تا بازار سپاد و عدم واگذاری مجوز توسط شهرداری برای ساخت خانه هایی با متراژ کمتر از 150متر بود که شهردار منطقه سه در اولین بخش سخنانش به این دو موضوع پاسخ گفت.

    به املاک پایین تر از 150 متر مجوز ساخت نمی دهیم!
    وی مشکل امروز شهر را کمبود زیرساخت ها، فقدان تناسب کالبدی در ساخت و سازها و زود فرسوده شدن واحدهای ساخته شده عنوان نمود و گفت: به دلیل پایین بودن توان درآمدی مردم در این مناطق و اعتباردهی پایین بازارهای سرمایه در ایران، نوسازی این بافت ها به سرعت انجام نمی گیرد و معضل بافت های فرسوده و مسکن نامناسب برای بسیاری هنوز رخ می نماید. علی یوسف زاده اظهار داشت: در این محدوده ها سرمایه‌های انسانی، مالی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در معرض خطر ناشی از حوادث غیر مترقبه زیست محیطی، اجتماعی و غیره بوده و به شدت نیازمند بهسازی، بازآفرینی و ساماندهی است.

    وی ارتباط بین این توسعه همگون شهری و عدم واگذاری مجوز به املاک با متراژ پایین تر از 150 متر را نیز همین نکته عنوان نمود و گفت: زمانی که شما درخواستی برای پروانه ساخت ملکی با متراژ 50 یا 70 متر دارید با توجه به اینکه زیرساخت های آن فراهم نیست و ساخت این ملک ادامه همان راهی است که تاکنون انجام پذیرفته و وضعیت کنونی را به وجود آورده است در واقع با ساخت و ساز این گونه ای همان خطرهای گفته شده را متوجه خود و دیگران می کنید و به کاستی های امروز دامن می زنید.
    وی خاطرنشان ساخت: راهکار پیشنهادی ما همانی است که بارها گفته ایم. تجمیع املاک کوچک و ساخت منازلی در پهنه وسیع تر و ارتفاع بالاتر.
    شهردار منطقه سه مشهد سپس به واکاوی ریشه های درخواست های مردم برای ساخت و سازهای فشرده وغیراستاندارد پرداخت و ضمن اشاره به معضلات اقتصادی و مالی، اصلی ترین عامل را فرهنگی و اجتماعی دانست و گفت: یکی از مهمترین مسائلی که درباره شهر مشهد می توان عنوان نمود این است که جمعیت شهرنشینی در آن بسیار گسترده شده است درحالی که به دلایل گوناگونی این سرعت شهرنشینی با سرعت شهرگرایی همخوانی نداشته است چرا که شهرنشینی نسبت جمعیتی است که درشهرها زندگی می کنند اما شهرگرایی با تغییراتی در ارزش ها ، آداب ورسوم ورفتارها وشیوه ی زندگی همراه است که این امر در شهر مشهد به کندی پیش می رود.

    ما نیز از عدم تعیین تکلیف اراضی رها شده محدوده بهمن ناراضی هستیم
    وی درباره اراضی رها شده محدوده محله بهمن که اعتراضات فراوان شهروندان را همواره به دنبال داشته است یادآور شد: کدام شهردار را می شناسید که از آبادانی محدوده ی تحت مدیریت اش استقبال نکند؟ ما نیز به قدر خودمان از مشکلات ناشی از اراضی رها شده این محدوده مستاصل هستیم. اما اولا که این اراضی مالک دارد و دوم آنکه عمده اراضی متعلق به آستان قدس است و سوم آنکه نه آستان قدس تمایلی برای واگذاری این اراضی دارد و نه شهرداری توانی برای خرید همه ای این زمین ها!
    وی افزود: بنابراین رسیدگی به وضعیت این املاک بر عهده شهرداری به صورت مستقیم نیست چرا که اختیاری در تصرف آنها ندارد. اما شهرداری بارها اعلام آمادگی کرده است که اگر آستان قدس یا مالکین عمده ی اراضی رها شده این محدوده حاضر به واگذاری یا سرمایه گذاری از طریق تهاتر امتیازات تجاری در قبال احداث فضای سبز یا ورزشی و....هستند ما آمادگی کامل داریم تا برای تغییر سیمای این محدوده پا پیش بگذاریم و این مهم حاصل نمی شود مگر اینکه مطالبات عمومی شما به سوی این نهادها و افراد سوق داده شود.

    بوی بد محله برآمده از پساب خانگی خود شهروندان است
    علی یوسف زاده سپس در پاسخ به دو سوال شهروندان درباره بوی بد و مشمئز کننده هوا و چگونگی انتقال فاضلاب شهری گفت: پساب خانگی که توسط خود شهروندان در معابر رها می شود اصلی ترین عامل این بوی نامناسب است که در این زمینه شهرداری تنها می تواند نسبت به پاکسازی روزانه معابر و انتقال محدود فاضلاب این خیابان ها اقدام نماید ولی رفع اساسی این معضل علاوه براجرایی ساختن طرح اگو که در حوزه وظایف آبفای مشهد است، نیازمند رعایت و دقت نظرخود شهروندان درباره عدم ورود پساب خانگی به معابر برای حفظ سلامتی شان است.
    وی یادآور شد: ما کانال انتقال آبهای سطحی را در بهمن 4 و با هزینه ای میلیاردی در یکسال گذشته احداث کرده ایم اما این کانال جمع آوری آبهای سطحی است و نه کانالی برای جمع آوری پساب خانگی. از این رو خود شهروندان در این باره باید مراعات نمایند تا محیط بیش از این آلوده و نامناسب نباشد.

    در پی احداث مسیرهای دسترسی بیشتر برای کاستن از ترافیک هستیم
    شهردارمنطقه سه درباره ترافیک بلوار بهمن و درخواست یکی از شهروندان برای بازگشایی دوربرگردان مسدوده شده این بلوار و همچنین راه اندازی پله برقی برای پل عابر پیاده این بلوار توضیح داد: درباره مکانیزه کردن پل عابر پیاده مسئولیت این مورد با سازمان میادین است و البته با توجه به هزینه ی بسیار بالای پله برقی بعید است که این امر در این بلوار محقق شود ولی می توان به جای آن آسانسور نصب کرد که هزینه پایین تر و فضای کمتری می طلبد.
    وی افزود: ترافیک این محدوده سنگین است چراکه یکی از مبادی ورودی شهر است و عبور و مرور وسایل نقلیه سنگین هم در این معبر انجام می شود. دلیل مسدود شدن یکی از دوربرگردان های این بلوار هم با هماهنگی پلیس راهور همین بوده است. اما برای رهایی از این ترافیک در حال برنامه ریزی برای عریض کردن بهمن 4 هستیم که علاوه بر گره گشایی از ترافیک در اتصاب بلوار بهمن به بازار سپاد هم موثر می تواند باشد.
    علی یوسف زاده در پایان این نشست در خصوص اقدامات اجرایی در این محدوده گفت: ما برآنیم تا درنشست هایمان با شهروندان منطقه، در محدوده هایی حضور بیابیم که مشکلات شهروندان بیشتر است و بتوانیم در آنجا با کمک اهالی و ارائه خط مشی توسط آنها، شرایطی را فراهم آوریم که با کمترین هزینه به ارائه بیشترین خدمات مبادرت ورزیم.
    شهردار منطقه سه تاکید کرد: یکی از عمده دلایل حضور ما در مساجد نیز علاوه بر گستراندن پهنه وسیع تری از خدمات در آن محدوده با بهره گیری از مدیریت محلی، ایجاد حس تعلق بیشتر فی مابین شهروندان و خادمان آنها در شهرداری است. از این روست که نظارت بیشتر شما شهروندان می تواند در ارائه مطلوب تر خدمات راهگشا باشد.
     

    تعداد بازدید: 797
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر