0°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد مقدس
    تعداد بازدید: 614
    کد: 78247
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۴/۰۶/۱۲
    شهردار منطقه سه در یکصد و یازدهمین نشست خود با شهروندان در مسجد عنوان کرد؛

    خدمت رسانی شهرداری در حاشیه شهر، در کوه کاستی ها دیده نمی شود

    وسعت کاستی های باقی مانده از گذشته مانع از بازتاب دقیق خدمت رسانی است.
    خدمت رسانی شهرداری در حاشیه شهر، در کوه کاستی ها دیده نمی شود

    به گزارش روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد، علی یوسف زاده در این نشست که به میزبانی مسجد در دست احداث پنجتن در محله طبرسی شمالی برگزار گردید، ضمن اشاره به موضوع فوق بر لزوم خدمت رسانی پرشتاب در این بخش از شهر تاکید کرد و یادآور شد: علاقه ما برای کاستن از فاصله ی توسعه ای در این محدوده های شهر وافر است و اگر این احساس بعضاً ‌در برخی شهروندان وجود دارد که خدمات دهی مناسب و مکفی نیست به دلیل وسعت کاستی هایی است که در طول سالیان در این بخش از شهر به چشم می آید.
    وی برای مثال به بیش از 9 میلیارد ریال هزینه کرد سال گذشته شهرداری برای بهبود شرایط آسفالت و زیرسازی و جدول گذاری معابر طبرسی شمالی اشاره کرد و گفت: این مبلغ اگر در هر جای دیگر از شهر هزینه شده بود بازتاب های اجتماعی بسیار وسیعی می یافت لیکن در این محدوده ها به دلیل گستردگی کاستی ها این ارقام و این حجم از عملیات عمرانی به چشم نمی آید.
    شهردار منطقه سه یکی از موانع خدمات رسانی به این محدوده ها، ازجمله فضای سبز، سالن ورزشی و... را نبود طرح تفضیلی شهری دانست و گفت: بهرحال روزی این اراضی کشاورزی بود و متاسفانه در نبود نظارت کافی و به دلیل قیمت پایین این اراضی بسیاری از شهروندان در اینجا که آن زمان خارج از محدوده شهری بود و دارای طرح تفضیلی با تعیین فضای سبز، فضای ورزشی، فرهنگی، مسجد و.. نبوده است، مباردت به ساخت منازلی فاقد استاندارد مناسب نمودند و نتیجه آن با این هجمه از کاستی ها و معابر کم عرض و پر ترافیک و ... واگذاری به شهرداری بود که امروز میراث دار کاستی های گذشته است.


    توسعه فضای سبز در بافت متراکم دشوار است

    وی درباره وضعیت فضای سبز این محدوده که از سوالات اصلی شهروندان بود تصریح کرد: سال گذشته فاز اول پارک دیش دیش پس از تحصیل حریم آن با حضور شهردار مشهد افتتاح گردید. در سال جاری نیز پس از توافق با مالکین باقیمانده املاک به صورت توافقی خریداری می شود و کار امتداد پارک دیش دیش در سال جاری مشروط به واگذاری املاک در مسیر به پایان خواهد رسید.
    وی ادامه داد: با این همه ما آماده ایجاد زیرساخت برای آسفالت و فضای سبز هستیم همانطور که هم اکنون در طبرسی 56 و بوستان شقایق بر روی کال دیش دیش این کار را انجام داده ایم. اما در بخش هایی این موضوع به دلیل عدم توجه شهروندان در ساخت و سازها میسر نیست و از طرفی برای ایجاد فضای سبز یا زمین ورزشی با توجه به تراکم بیش از حد املاک، و نبود طرح تفضیلی اراضی مناسبی برای خرید و تغییر کاربری وجود ندارد.

    نشست مردمی در مسجد پنجتن طبرسی شمالی


    مساجد برای حل مسئله تملک این محدوده پیش قدم شوند
    علی یوسف زاده سپس به یکی از مشغله های همیشگی اش در منطقه سه شهرداری اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های تمام نشدنی ما در شهرداری که هم زمان بسیار زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم باعث به تعویق افتادن پروژه های اجرایی می شود موضوع پر دامنه تملک است.
    وی افزود: بخش اعظم کاستی‌هایی که در این محدوده‌های شهری به چشم می‌آید برآمده از مسایل پیرامون تملک املاک است؛ معضل تملک، بزرگ‌ترین مانع ساماندهی و عمران شهری در معابر مناطق حاشیه‌ای محسوب می‌شود. بحث تملک اراضی در مسیر یا معارض شهری و پیچیدگی‌های منحصر به فرد آن در مناطق کمتر توسعه یافته شهر تبدیل به یکی از دغدغه‌های همه مدیران مناطق شهری شده و وقت و انرژی بسیار زیادی را مصروف خود ساخته است.
    شهردار منطقه سه سپس به ذکر مثالی در همین محدوده مسجد پرداخت و گفت: یک مثال عینی آن همین چند پلاکی است که در یک سال گذشته حاضر به واگذاری عادلانه منازل خود برای تکمیل راه ارتباطی بین طبرسی 28 و 30 و ادامه پارک خطی شقایق نشده اند و از قضا خود شما نیز در مسجد به عنوان یکی از مطالبات همان را از ما می خواهید. اما متاسفانه واقعیت تلخ این است که این مالکان با شنیدن نام شهرداری به عنوان خریدار به دنبال کسب سرمایه از این سازمان هستند و از این رو امروز با هجمه‌ای از انتظارات و توقعات غیرمنطقی و نابه جا روبرو هستیم که شهرداری حاضر به پذیرش آن نیست.
    وی افزود: اینجا نقش ریش سفیدان، ائمه جماعات و ریش سفیدان محله پر رنگ می شود. جایی که باید پا پیش نهند و برای رفع این گره از توسعه محله شان با مالکین این املاک بر سر واگذاری عادلانه و منطقی املاک خود به ما رایزنی نمایند تا ضرب آهنگ خدمت رسانی با وقفه روبه رو نشود.


    ارائه مجوز ساخت جدید یعنی توسعه حاشیه نشینی
    وی درباره عدم ارائه مجوز به ساخت و سازهایی با متراژ کمتر از 100 متر نیز گفت: اگر می خواهید همین مشکلات کنونی در آینده نیز دامن گیرتان باشد ما به شما مجوز خواهیم داد تا هم ترافیک، هم پساب خانگی، هم معابر خاکی و هم موضوعات غیربهداشتی که هم اکنون نیز با آن دست و پنجه نرم می کنید و مطالبه امروزتان از مدیریت شهری است، در آینده نیز استمرار یابد!
    علی یوسف زاده تصریح کرد: اما اگر عزم راسخ برای تغییر چهره محیط زندگی تان دارید نه تنها باید از ما حمایت کنید بلکه با مالکانی که قصد ساخت غیرمجاز و شبانه دارند نیز برخورد کنید تا از توسعه حاشیه های جدید برای محل زندگی تان پیشگیری نموده باشید.
    وی راهکار پیشنهادی خود برای ساخت و ساز این محدوده ها را تجمیع سرمایه ها و منازل مسکونی با متراژ پایین دانست و تحقق آن را در گرو همت خود شهروندان دانست.

    نشست مردمی در مسجد پنجتن طبرسی شمالی

    اتصال طبرسی شمالی به رسالت یک ضرورت است
    علی یوسف زاده درباره تسطیح و بهسازی اراضی رها شده مابین انتهای طبرسی شمالی 14 تا 22 گفت: طرح جامعی برای اتصال طبرسی شمالی به رسالت شمالی در دست اقدام است که مطالعات اولیه‌ آن پایان یافته و در حال رایزنی برای جذب سرمایه گذار هستیم. این طرح شاه راهی است که دو معبر پر تردد و پر ترافیک شهر را به هم متصل می کند. محدوده طرح همین حدفاصل طبرسی شمالی 14 تا 22 است و این اراضی دست نخورده نیز به همین دلیل اجازه ساخت پیدا نکرده است.
    وی خاطرنشان ساخت: اجرایی نمودن این طرح در این محله یک ضرورت است و انقلاب بزرگ اقتصادی، اجتماعی و خدماتی برای شهروندان آن در پی خواهد داشت که می تواند سیمای شهری این محدوده را که از آن به عنوان حاشیه شهر یاد می شود با یک دگرگونی بنیادین و زیربنایی روبرو سازد.
    وی درباره درخواست مسجد برای دریافت کمک های نقدی از طریق طرح بهبود مساجد شورای اسلامی شهر قول به همکاری و مساعدت در حد توان واختیارات داد.
    شهردار منطقه سه در پایان یکی از عمده دلایل برگزاری سلسله نشست های مردمی با شهروندان در مساجد را، احقاق حقوق شهروندی همشهریان با افزودن به دانش و آگاهی های قانونی آنها عنوان نمود و تصریح کرد: ما در مساجد حضور پیدا می کنیم، واین وظیفه ماست که در محدوده کاری، پاسخگوی اقداماتی که انجام می دهیم باشیم. از این رو در طول سال در نشست های مردمی درمحلات حضور پیدا کرده ایم و هر هفته چهارشنبه ها با شهروندان به گفتگوی رودرو می پردازیم و روزهای یکشنبه نیز به در خواست های موردی شما شهروندان ارجمند به صورت حضوری و پس از بازدید میدانی در محل پاسخگویی خواهیم داشت.

    تعداد بازدید: 614
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر