اوقات شرعی
 
     
   • شهرداری منطقه 3

    شهرداری منطقه 3

     شهر مشهد از نظر تقسیمات شهرداری به 13 منطقه تقسیم می شود. در این میان منطقه سه شهرداری با توجه به موقعیت و وجود عناصر و فضاهای مهم خدماتی، یکی از مناطق با اهمیت شهر مشهد به شمار می آید. این منطقه از سویی به دلیل دارا بودن فضاهایی مهمی که دارای عملکرد شهری، منطقه ای و فرا منطقه ای و از سوی دیگر به دلیل افزایش جمعیت و وجود اراضی بایر و خالی قابل توجه که در بافت شهری آن وجود دارد، از جنبه های گوناگون حائز اهمیت است. همچنین اراضی واقع در شمال این منطقه به عنوان یکی از محدوده های مهم حاشیه نشین در شهر مشهد به شمار می آیند. تمامی این موارد همگی مبین اهمیت و جایگاه ویژه این منطقه در مقایسه با سایر مناطق شهری مشهد می باشد براساس آمار موجود جمعیت این منطقه در سال 1395 بالغ بر 417950 نفر است که 14.02 درصد از جمعیت شهر مشهد را شامل می شود وسعت این منطقه 33 میلیون متر مربع است که تراکم جمعیت آن برابر 130.2 نفر در هکتار می باشد از نظر جمعیت و تراکم آن منطقه سه شهرداری مشهد به ترتیب در رده دوم و چهارم مناطق سیزدهگانه  مشهد قرار دارد و بیشترین جمعیت حاشیه نشین شهری را در بین مناطق داراست .

     

    موقعیت و تاریخچه منطقه

    منطقه سه شهرداری در سال 1362 با 5 ناحیه که شامل کل محدوده مناطق 4 و 5 و قسمتی از منطقه 6 کنونی می باشد تشکیل گردید. از سال 1371 به تدریج منطقه 6 و سپس مناطق 4 و 5 از این منطقه تفکیک و اداره خدمات شهری با 4 ناحیه به کار خود ادامه داد .در حال حاضر منطقه سه شامل 3 ناحیه شهری و 1 ناحیه منفصل شهری میباشد .

     موقعیت قرار گیری منطقه به لحاظ نزدیکی و دید مستقیم برخی خیابانها به حرم مطهر امام رضا(ع) مورد استقبال زائرین و مجاورین آن حضرت می باشد.
    این منطقه با حدود 33 میلیون متر مربع به لحاظ جغرافیایی در شمال شرقی مشهد واقع شده که از شمال به رودخانه کشف رود، از جنوب به خیابان آیت اله شیرازی و از شرق به خیابان آزادی و بلوار طبرسی و از غرب به خیابان آیت اله عبادی (خواجه ربیع ) و محور جاده کلات منتهی می گردد.
    اراضی بکر موجود در منطقه و وجود مجموعه راه آهن مشهد از پتانسیلهای موجود و قابل بررسی در سطح منطقه بوده که با برنامه ریزی و طراحی فضاهای شهری مناسب، تحولی بزرگ در وضعیت منطقه بوجود خواهد آمد. همچنین محورهای صنعتی جاده کلات و جاده سیمان و مجاورت با محورهای ورودی حرم مطهر از جمله خیابان شیرازی و وجود آرامگاه خواجه ربیع از دیگر موقعیت و ویژگیهای خاص منطقه می باشد.

    به لحاظ تاریخی این منطقه سبقه روستایی داشته به گونه ای که این وضعیت در نامگذاری فعلی برخی از محلات آن نیز مشاهده می شود. روستاهایی همچون خیرآباد، سمزقند، و قلعه صحرایی که در حال حاضر در جنوب صد متری فجر واقع هستند نمونه ای از این روستاها به شمار می آیند. براین اساس بخش زیادی از اراضی این محدوده را اراضی کشاورزی تشکیل می داده که به مرور زمان و در اثر توسعه شهر، به کاربریهای شهری تغییر یافته اند. این وضعیت تا قبل از سال 1340 در منطقه قابل مشاهده است. پس از این سال همراه با استقرار فضاهای مهمی نظیر ایستگاه راه آهن، سیلو، و سایر فضاهای مهم که از سالهای قبل در بافت منطقه ظهور یافته بودند، بتدریج پهنه های روستایی با افزایش جمعیت و ادغام در بافت شهری به نوعی بافت اولیه منطقه را شکل می دهند. پس از انقلاب به دلیل شکل گیری شریانهای مهم منطقه نظیر محور گاز، رسالت، طبرسی و مجلسی، سرعت تحولات منطقه بیشتر گردید و با الحاق محدوده های واقع در شمال صد متری فجر به محدوده منطقه، وسعت آن به بالاترین حد فعلی رسید. هم اکنون به دلیل وجود اراضی خالی و کشاورزی موجود در منطقه، و همچنین هجوم جمعیت از سایر مناطق استان به شهر مشهد و اسکان برخی از آنها در اراضی منطقه، آن را تبدیل به یکی از مناطق دارای تحولات سریع در سطح شهر مشهد نموده است. به گونه ای که اراضی واقع در این منطقه به عنوان پتانسیلی جهت رونق حاشیه نشینی در شهر مشهد به شمار می آید.

    ویژگیهای جمعیتی و اجتماعی

    براساس آمار سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 تعداد جمعیت منطقه سه بالغ بر 417950 نفر می باشد که در مقایسه با جمعیت شهر مشهد در این سال، 14.02 درصد از جمعیت شهر را شامل می شود.

     براساس آمار سال 1395، منطقه سه پس از منطقه دو شهرداری بالاترین میزان جمعیت را در بین مناطق شهری داراست که این نشان از نقش مهم این منطقه در استقرار جمعیت شهر مشهد دارد.

    بررسی شاخص تراکم جمعیت در منطقه سه شهرداری نشان می دهد که در این منطقه در سال 1395 در هر هکتار 130.2 نفر ساکن می باشند.

    تراکم جمعیت شهر مشهد در سال 1395 نشان می‏دهد که این میزان درحدود 89 نفر در هکتار است در مقایسه با تراکم جمعیت در منطقه سه شهرداری، رقم بسیار پائین تری است که نشان از تراکم بالای جمعیت در منطقه در مقایسه با شهر مشهد است.

    براساس آمار سرشماری سال 1385، تعداد خانوار ساکن در منطقه سه بالغ بر 125659 خانوار است (9 درصد خانوار شهر مشهد) .
     

     

    شهردار منطقه
    نام و نام خانوادگی:حجت فرقانیتاریخ و محل تولد: -
    میزان تحصیلات:دکترا - برنامه ریزی و مدیریت شهری
    رایانامه:forghani-h@mashhad.irتلفن:31293702
    فکس:31293799
    شهرداری منطقه 3
    پل های ارتباطی
    تلفن تماس :31293799فکس :051-31293799رایانامه :zone3@mashhad.ir
    آدرس :خیابان خواجه ربیع -خواجه ربیع 7-طبقه همکف و دوم فرهنگسرای قران و عترت