4°C 
اوقات شرعی
 
     
   • ترسیم عشق در قاموس پرستاری

    به مناسبت میلاد بنت امیرالمومنین(ع) زینب کبری(س)

    ( ٥ جمادی الاولی - ۲۵ بهمن )

    پرستاری دانشی است پویا در جهت تشخیص و مدیریت توانمندی ها و مشکلات بالقوه و بالفعل مددجو در ابعاد زیستی ، روانی ، اجتماعی و معنوی و فرهنگی از پیشگیری ، درمان و توانبخشی را مداخله می نماید .
    این تعریف تمام ابعاد سلامت را در بر میگیرد و یکی از مهم ترین اصول در این رشته حرفه ای بودن و حرفه ای گرایی است .
    در پرستاری نظریه ای مطرح است که معتقد است پرستاری یعنی عشق پرستار باید در سطحی مراقبت کند که هیچگاه نرنجد و این تنها با عشق ورزی امکان پذیر است.

    پرستاری برترین کار برای جلب رحمت الهی

    پرستاری اما در بیان مقام معظم رهبری به یک فضیلت الهی تعبیر شده است. ایشان در سخنرانی سوم تیر 83 در جمع پرستاران اعلام داشتند:
    همان‌طور که گفتم، پرستار فرشته‌ی رحمت برای بیمار است. آن‌وقت که بیمار از همه جا دستش کوتاه است، در آن ساعاتی که حتی همسر، فرزندان و پدر و مادر بیمار هم بالای سرش نیستند، چشم امیدش بعد از خدا به پرستار است و این پرستار است که مثل ملائکه‌ی آسمانی، مثل فرشتگان رحمت، به دردها، مشکلات و نیازهای جسمی و عاطفی او پاسخ می‌دهد؛ اینها خیلی مهم است؛ اینها پیش خدای متعال فراموش نمی‌شود. البته ممکن است هیچ چشمی هم این زحمت شما را نبیند. خیلی از زحماتی که شما می‌کشید و رنجهایی که می‌برید، کسی آنها را نمی‌بیند. گاهی یک لبخند شما به بیمار دل افسرده، به او جانِ دوباره می‌دهد. چه کسی این لبخند را می‌بیند؟ چه کسی آن را به حساب می‌آورد؟ چه کسی یک معادل و پاداش مالی و پولی در مقابل این لبخند می‌گذارد؟ هیچکس؛ اما کرام‌الکاتبین می‌بینند؛ محاسبه‌گرانِ میزان الهی همین لبخند شما را می‌بینند. اگر در عوضِ لبخند، اخم هم بکنید، اخم شما را هم می‌بینند. هیچ حسنه و هیچ سیّئه‌یی از دید تیزبین حسابگران دیوان الهی و میزان الهی غائب نیست. قدر این کار و این خدمت باارزش را بدانید. اگر یک وقت دیگران قدرناشناسی کردند، خود شما قدر این کار را بدانید؛
    این کار بسیار کار مهمی است. در روایت هست که کسی که بر سر بیمار می‌رود، مثل کسی است که در رحمت الهی غوطه‌ور می‌شود. ممکن است بعضی تعجب کنند که مگر بر سر بیمار رفتن چه خصوصیتی دارد. خود شما که نیاز بیمار و تأثیر کار خودتان را می‌دانید، می‌فهمید که چرا چنین پاداش بزرگی برای بیماردار و پرستار گذاشته شده است؛ چون تأثیر آن تأثیر غیرقابل محاسبه و برتر از محاسبات معمولی است. روحیه دادن به مریض گاهی از دادن داروی او بسیار حیات‌بخش‌تر و مؤثرتر است؛ این روحیه را شما می‌دهید. در دعاها می‌خوانیم: «اللّهم انّی اسألک موجبات رحمتک» رحمت الهی را که بی‌محاسبه و بی‌جهت به کسی نمی‌دهند؛ باید التماس کرد پیش خدا تا موجبات رحمت را به ما بدهد؛ یعنی آن کاری را انجام بدهیم که موجب رحمت می‌شود، تا بعد خدا رحمت خودش را بفرستد. این کار، برترین موجبات رحمت است، که خیلی مغتنم و خیلی باارزش است. این، آن نکته‌یی بود که مایل بودم شما توجه کنید و بدانید مشغول چه کار باارزشی هستید.
     

    تعداد بازدید :807
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر: