چهارشنبه, ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ۱۲:۳۲ ۴۷۴
طبقه بندی:
  • اخبارمنطقه
  • فرهنگی اجتماعی
چچ
راه اندازی ایستگاه مشهد مهربانی در مقابل آرامگاه خواجه ربیع به مناسبت ایام چراغ برات

راه اندازی ایستگاه مشهدمهربانی در مقابل آرامگاه خواجه ربیع به مناسبت ایام چراغ برات

احترام به درگذشتگان و طلب آمرزش برای آنان از جمله اموری است که نه تنها در دین اسلام به آن توجه ویژه ای شده، بلکه در فرهنگ ایرانیان قدیم نیز از جایگاه خاصی برخوردار بود.

 این روزها ، محورهای منتهی به آرامستان های خراسان از جمله مشهد حال و هوای خاصی دارد و مملو از تعداد زیادی وسائل نقلیه شخصی و عمومی حامل مردمی است که بر حسب یک سنت دیرینه یک هزار ساله برای ذکر فاتحه به زیارت اهل قبور می روند.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه3مشهد، چراغ برات آیین کهن خراسان است که مشابه این آیین سنتی در استان‌های دیگر کشور وجود ندارد؛ در این شب‌ها مردم با روشن کردن شمع بر گلزار مردگان خود برای شادی روح آنها دعا می‌خوانند و این چراغانی کردن مزار مردگان به چراغ برات معروف شده که با گذشت چندین سده همچنان در فرهنگ مردم استان تجلی دارد.
بر همین اساس شهرداری منطقه3 مشهد نیز که میزبان یکی از قدیمی ترین آرامستان های شهر مشهد یعنی خواجه ربیع است برنامه ریزی مناسبی برای حضور شهروندان به عمل آورده است.
رامین رحیمی ازغد با اعلام این موضوع گفت: حوزه ی خدمات شهری منطقه با توجه به افزایش چند برابری آمد و شد شهروندان در این روزها به صورت ویژه برای نظافت معابر منتهی به آرامگاه خواجه ربیع اقدام می نماید تا فضای رفت و آمد و شهروندان در بهترین حالت ممکن برای این ایام باشد.
معاون اجرایی شهردار منطقه3مشهد افزود: اقداماتی برای تسهیل در ترافیک این محدوده با همکاری پلیس راهور انجام می پذیرد و از جمله اینکه پارکینگ خواجه ربیع و معابر منتهی به آن برای دسترسی آسان تر شهروندان با علائم رانندگی یک طرفه شده است.
وی آماده سازی بوستان بهار در نزدیکی آرامگاه را از دیگر اقدامات منطقه3 برای این ایام عنوان کرد و گفت: در سنوات گذشته بوستان بهار با امکانات مناسبی که دارد در این ایام میزبان شهروندان برای استراحت و اسکان موقت بوده است و از این رو آماده سازی و بستر سازی ویژه ای خصوصاً در ضلع غربی و شمالی آن شامل تعمیر و تجهیز سرویس های بهداشتی، نیمکت ها و فضای نشستن شهروندان به عمل آمده است.
رحیمی با اشاره به رویداد دلخراش سیل در برخی استان های کشور از استقرار یک پایگاه ویژه جمع آوری نذورات مردمی در مقابل آرامگاه خواجه ربیع خبر داد و تصریح کرد: این پایگاه هم اینک در مقابل درب اصلی آرامگاه خواجه ربیع استقرار یافته و امید است تا بتواند کمک های مناسبی را از خیرین در این ایام جمع آوری و به مناطق سیل زده ارسال نماید.

 

منبع: