فهرست طبقات
یکشنبه, ۰۷ دی ۱۳۹۳ ۱۲:۵۶ ۱۰۰۰۴
طبقه بندی:
  • اخبارمنطقه
  • روابط عمومی
چچ
2q/Ysdiv2YfZhdin2YrZiiDZhdiz2KbZiNmE2KfZhiDYtNmH2LHZiiDYr9ixINmF2YfYsdqv2KfZhg==

نشست مردمی شهروندان ناحیه 4 منطقه سه با مسئولان؛

گردهمایی مسئولان شهری و استانی در مهرگان

شب گذشته اهالی مهرگان و قرقی در ناحیه 4 منطقه3 میزبان تعداد بسیاری از مسئولان شهری بود که با همراهی حجت الاسلام دکتر بحرینی برای رفع مسائل و مشکلات مردم این محدوده در مسجد فاطمه الزهرا(س) مهرگان گردهم آمدند.

 به گزارش روابط عمومی منطقه سه شهرداری مشهد، در این نشست که به جز دکتر حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ، دکتر حسین نژاد معاون شهرسازی و معماری شهردارمشهد، یوسف زاده شهردار منطقه سه، مهری معاون بهره برداری آبفای استان، عندلیبی مدیر آب و فاضلاب منطقه دو مشهد، حجت الاسلام و المسلمین گنابادی نژاد مدیر کل اوقاف استان خراسان رضوی، خوش نیت رئیس آموزش و پرورش ناحیه تبادکان، دکتر امامی مدیرعامل سازمان حمل و نقل ترافیک و عطار زاده مدیرعامل سازمان اتوبوس رانی شهرداری مشهد،ارجاعی معاون سیاسی و امنیتی فرماندار مشهد، سرهنگ اکبری سرکلانترشرق مشهد، عیسایی نماینده مسکن و شهرسازی استان، جابری نماینده مخابرات مشهد و کافی به نمایندگی از بانک مسکن حضور داشتند، شهروندان در گفتگویی صمیمانه که بیش از 4 ساعت به طول انجامید بخش زیادی از معضلات این محدوده تازه الحاق شده به شهر را بیان کردند.
در ابتدای این نشست یکی از اهالی به نمایندگی از مردم مهرگان به ایراد سخنانی پیرامون معضلات و مشکلات عمده این محدوده پرداخت که رئوس مهمترین این موضوعات شامل مشکلات مربوط به مسکن و شهرسازی و عدم تحویل مناسب و قطعی فاز 2 به شهرداری، نحوه تعامل در خصوص پرداخت اقساط توسط بانک مسکن، بوی نامناسب فاضلاب، پایین بودن کیفیت آب و عدم اجرای طرح اگو، مشکلات مرتبط با نبود مدرسه کافی و درخواست امکانات بیشتر برای مدارس(ورزشی، آزمایشگاهی و..) مشکل اراضی موقوفه حاج آقا جان، نبود مسجد متناسب با جمعیت، کمبود خطوط تلفن و نبود زیرساخت جهت ارائه اینترنت پر سرعت، معضل اتوبوس های فرسوده و کمبود سرویس دهی، عدم ساماندهی مناسب بازار محلی، انسداد دوربرگردان های جاده سیمان، توسعه و روشنایی فضای سبز، نصب سرعتگیر، تسریع درجمع آوری زباله، نبود آسفالت مناسب، خرابی گاری های زباله، تعدد سگ های ولگرد، و نبود مجرای خروجی مناسب برای آب های سطحی و.. جهت پاسخگویی مسئولان طرح گردید.

دکتر بحرینی؛
معضلات مهرگان به دلیل نوساز بودن متفاوت از حاشیه شهر است
حجه الاسلام دکتر بحرینی به عنوان اولین سخنران این جلسه در سخنانی با تمجید از خدمات ارائه شده در این محدوده تازه ملحق شده به شهر گفت: بخش زیادی از موضوعات مطرح شده توسط شهروندان مورد پذیرش است هرچند اگر همه این مسائل مرتفع شود مهرگان و قرقی مبدل به یک آرمان شهر می شوند که البته این امر کمی دور از منطق است و باید مسائل و مشکلات پله پله و به تدریج مرتفع گردد.
وی در ادامه از تلاش اهالی این محدوده برای تدبیر این جلسه و همراهی مسدولان برای پاسخگویی تمجید نمود و گفت: بهر حال باید پذیرفت که بسیاری از مشکلات این طور نیست که ما بتوانیم بلافاصله آنها را رفع کنیم. برخی مشکلات نیازمند اعتبارات ویژه ای است که در حال حاضر امکان تحقق آن نیست و این می طلبد که در پاسخ به مسائل به شهروندان صراحت داشته باشیم تا خدای نکرده وعده هایی به مردم داده نشود که بعدها عملی کردن آن در مقدورات نباشد.
وی در ادامه معضلات مهرگان را به دلیل نوساز بودن متمایز از سایر حواشی شهر دانست و خاطرنشان ساخت: باید در حد توان مسائل مرتفع شود و یا حتی المقدور تخفیف پیداکند تا سطح رضایتمندی شما شهروندان عزیز افزایش یابد.
در ادامه این نشست مسئولان شهری حاضر به ترتیب پاسخگوی معضلات شهروندان بودند و در نخستین بخش مسئولین آب و فاضلاب به ایراد سخن پرداخت.

معاون بهره برداری آب و فاضلاب استان؛
اجرای فاضلاب این محدوده نیازمند بودجه ملی است
مهری مدیرعامل بهره برداری آب و فاضلاب استان خراسان در سخنان خود به موضوع تامین آب این محدوده پرداخت و گفت: تامین آب در این محدوده انجام گرفته و هم اکنون 3500 مشترک آب داریم که خدمت رسانی به آنها را بر عهده داریم. در حال حاضر محدوده شهرک مهرگان در محدوده عملیاتی ماست و قرقی و بولوار حکمت در محدوده آبفای روستایی است.
وی درباره اعتبارات محدود آبفا برای ارجای اگو اشاره نمود و تصریح کرد: تلاش ما این است که اعتبارات ملی را برای این شهرک نیز در سال های آتی بگیریم و از 72 شهر استان فقط در 4 شهر طرح فاضلاب اجرا شده است و این نیازمند اعتبارات بالای ملی است.
وی در پایان تاکید کرد: در حال حاضر مقدمات واگذاری محدوده قرقی و بولوار حکمت از آب و فاضلاب روستایی به آبفای مشهد در دست اقدام است که نتیجه آن می تواند به بهبود کیفیت آب این محدوده نیز منجر شود.

شهردار منطقه سه مشهد؛
فاز 1و2 مهرگان باید تکمیل و آماده تحویل شهرداری شود
در ادامه شهردار منطقه سه در سخنانی به روند کند واگذاری فاز دوم و عدم تحویل قطعی فاز اول به شهرداری اشاره نمود و گفت: ارائه خدمات به شهروندان در هر نقطه ای قرار داشته باشند وظیفه ذاتی ماست. ولی بنا بود شهرک مهرگان که به عنوان پروژه شهری مسکن مهر تلقی شده است به صورت کامل و با همه امکانات تحویل شود. از جمله آسفالت تمامی معابر، فضای سبز مناسب، مجرای جمع آوری آبهای سطحی و ... اما این اتفاق نه تنها در فاز دو تاکنون انجام نپذیرفته و مسکن و شهرسازی به وظایف خود عمل نکرده است که چنین سازوکاری در فاز اول نیز تعبیه نشده و علاوه بر نبود آسفالت مکفی و مناسب یا فضای سبز زیرساخت های تعبیه شده برای جمع آوری آبهای سطحی این محدوده بزرگ، محدود به یک چاه آب شده است که این موضوع از نظر ما پذیرفتنی نیست. از این رو حتی فاز یک را هم به صورت غیر رسمی تصدی گری می نماییم چرا که وظیفه نهادهای ذی ربط از جمله مسکن و شهرسازی است که این محدوده را به صورت قطعی و تکمیل به شهرداری تحویل دهند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه به جز مهرگان که انتظار داشتیم به صورت کامل و زیرساختی به شهرداری تحویل شود، روستاهای سابق قرقی ،سیاسک،حسین آباد سفلی و علیا نیز دارای هیچ زیرساخت مناسبی نیست گفت: ما از این محدوده به دنبال کسب درآمد برای شهرداری نیستیم. در سال گذشته بیش از 60 میلیون تومان و احتمالا تا پایان سال جاری در حدود 120میلیون تومان از شهروندان این محدوده وصولی داشته باشیم که این در مقایسه با بیش از 6 میلیارد و پانصد میلیون تومان اعتباری که در سال جاری برای آتش نشانی و یک و نیم میلیارد تومان برای بازار ارزاق و 5 میلیارد تومان برای نگه داری این محدوده هزینه شده است رقم بسیار اندکی است. بنابراین شهرداری به دنبال جذب درآمد از این محدوده نیست و اگر خواسته های مردم منطقی بود باید اجرایی شود.
علی یوسف زاده درباره پیگیری های به عمل آمده درخصوص رسیدگی ویژه به این محدوده نیز گفت: سوای وظایف عمومی شهرداری در جمع آوری زباله، نخاله و برخورد با سگ های ولگرد و... که به صورت روزمره و مستمر در حال انجام است. از ابتدای سال جاری با مکاتبات و رایزنی های مورد نیاز با سایر حوزه های مدیریت شهری موفق شده ایم سه موضوع مهم در این محدوده را مرتفع سازیم. معرفی زمین هایی مناسب برای ساخت کلانتری، احداث و تجهیز ایستگاه آتش نشانی و احداث بازار ارزاق و میوه و تره بار در این محدوده که دو مورد آخر به زودی به بهره برداری خواهد رسید و مورد اول نیز به نیروی انتظامی ارائه شده است و در صورت اعلام آمادگی ناجا آماده واگذاری قطعی آن نیز هستیم.
وی سپس به یکی دیگر از موضوعات شهروندان درباره وضعیت آسفالت پرداخت و گفت: حجم عملیات اسفالت این محدوده بیش از 35هزار متر مربع بوده است که بخش عمده آن در بافت روستایی اجرا شده است چراکه انتظار ما این بوده است که شهرک مهرگان حداقل تا چند سال آینده با توجه به زیرسازی های مورد انتظار ما نیازی به آسفالت نداشته باشد با این همه با گذشت از دوره سردی هوا مجدداً عملیات آسفالت معابر حتی در مهرگان نیز در دستور کار خواهد بود.
شهردار منطقه سه درباره قول شهرداری برای کمک صد میلیون تومانی برای احداث مسجد میزبان نشست نیز تاکید کرد: ما همچنان پای حرف خود ایستاده ایم و در صورت لزوم حاضر به هزینه کرد بیشتر هم هستیم در صورتی عایت موارد فنی ساختمان. بهرحال اینجا مسجد است و در ایام سال پذیرنده حداقل 200 نفر در شبانه روز. انتظار اینکه ما به بنایی کمک نماییم یا مجوز دهیم که مورد تایید نظام مهندسی نیست و استحکام بنای آن زیر سوال است امری غیر منطقی است. بنابراین بار دیگر اعلام می کنیم در صورت اخد تاییدیه نظام مهندسی شهرداری آمادگی دارد تا صفر تا صد ساخت این مسجد را نیز متقبل شود. ناگفته نماند که این موضوع را برای احداث دو مسجد دیگر در این محدوده نیز به شهروندان قول می دهیم که در صورت همراهی نهادهای متولی برای احداث دو مسجد دیگر نیز اقدام نماییم.

ارائه اینترنت پرسرعت و تلاش برای ساخت مدارس جدید در دستور کار است
نماینده مخابرات نیز در خصوص ارائه خطوط تلفن و ADSL که مورد تقاضای بسیاری از شهروندان این محدوده بود گفت: متقاضی ADSL بسیار زیاد است ولی باید پیش از آن تعداد خانه ها و متقاضیان مشخص شود و طبق آن به آنها اشتراک داده شود و طرح فاز 2 مخابرات برای این محدوده در دست اقدام است و انشالله موضوع ADSL نیز در یک ماهه آینده حل خواهد شد.
خوش نیت رییس آموزش و پرورش تبادکان هم در سخنانی به محدودیت های موجود در مدارس پرداخت و گفت: اعتبارات ما بسیار محدود است. با این همه اگرزمین با متراژ 1000 متر به بالا مشخص شود اقدامات برای خرید آن را انجام می دهیم. ما واقف به این مطلب هم هستیم که در سال آینده با بحران فضای آموزشی مواجه خواهیم بود و مدارسی که در این محدوده است کلاس های آن با 35 تا 40 دانش آموز در کلاس است که بالاتر از حد استاندارد و دارای فضای خوبی نیست.
وی اضافه کرد: ساخت و راه اندازی مدرسه با توجه به بودجه محدود در توان ما نیست. خصوصاً در تبادکان که محدوده بسیار بزرگ و پرجمعیتی است. و خوب است که مردم نیز در این امور مشارکت کنند یا با خیرین رایزنی نمایند تا به ما در این زمینه همکاری نمایند.

افزودن اتوبوس های جدید و بهبود فضای ترافیکی را به صورت جدی پیگیری میکنیم
دکتر امامی مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز در سخنانی به ضرورت کار کارشناسی در احداث سرعتگیر و انسداد دور برگردان ها اشاره داشت و گفت: در این بار ما با درخواست شهروندان تیم کارشناسی به محل اعزام می نماییم و سپس با کار کارشناسی در این باره تصمیم گیری می شود که از قضا پلیس راهور هم در این گروه کارشناسی حضور دارد و تلاش ما از این اقدامات نیز افزایش ضریب ایمنی شهروندان همراه با روان سازی بار ترافیکی است.
بحمدالله موضوع اتوبوس با ورود و ادامه مسیر آن به فاز 2 مهرگان انجام شده است که تلاش داریم زمان توفق شهروندان در ایستگاهها را به حداقل برسانیم. این موضوع را عطار زاده مدیر عامل سازمان اتوبوس رانی شهرداری مشهد که در این جلسه حضور یافته بودعنوان نمود و افزود: تلاش ما نوسازی ناوگان اتوبوس رانی است و به رغم اینکه در دوسال اخیر در این زمینه کمکی از سوی دولت نشده است اما هدف گذاری ما کاهش عمر اتوبوس های فرسوده است و انشالله به زودی سفارش هایی برای نوسازی ناوگان اتوبوس رانی در دستور کار است.

ارتقای امنیت این محدوده ضروری است
پرداختن به موضوعات امنیتی و مطالب مرتبط با پرداخت وام مسکن مهر را ارجاعی معاون سیاسی و امنیتی فرماندار بر عهده گرفت وگفت: در موضوع امنیت تمام تلاش خود را به کار بسته ایم تا سطح امنیت این محدوده ها را افزایش دهیم. اما می پذیریم که کاستی هایی در این خصوص وجود داشته که بایستی فرمانداری به عنوان متولی هماهنگی بین ادارات انجام می داده است که همین جا از مردم عذرخواهی می کنیم.
وی درباره وضعیت وام مسکن مهر هم تصریح کرد: از نماینده بانک مسکن که در جلسه حضور دارد خواسته ایم تا موضوع را سریعاً پیگیری نماید و در صورت نیاز هماهنگی های لازم را نیز به عمل خواهیم آورد تا این مشکل به زودی مرتفع شود و امید داریم طی چند روز آینده نتیجه پیگیری ها را به دفتر دکتر بحرینی نماینده مردم مشهد در مجلس ارسال نماییم.
سرکلانتر شرق مشهد هم موضوع امنیت را دغدغه اصلی ناجا عنوان کرد و گفت: موضوع امنیت این محدوده را با جدیت در دستور کار قرار داده ایم و بسیاری از نقاط حساس احصاء شده است و با همکاری خوب شهرداری در ارائه زمین به نیروی انتظامی برای راه اندازی کلانتری همکاری راه وشهرسازی در احداث آن را خواهانیم تا موضوع امنیت این محدوده به طور کامل حل شود.
وی در خاتمه از مردم خواست تا با رصد و اطلاع رسانی به موقع در ایجاد و افزایش امنیت به نیروی انتظامی کمک نمایند.

ساخت مساجد جدید در مهرگان ضروری است
حجت الاسلام گنابادی نژاد که آخرین سخنران این نشست بود ضرورت ساخت مساجد در این محدوده را مورد تایید قرار داد و گفت: در موضوع ساخت مسجد باید بیش از این تلاش نمود و در صورتی که واقفی وجود داشته باشد و یا زمین مناسبی معرفی گردد جهت موضوع ساخت آن اقدام خواهیم کرد.
مدیر کل اوقاف استان خراسان رضوی مشهد همچنین در پایان سخنانش درباره موقوفه حاج آقاجان اعلام داشت: شهروندان با مراجعه به می توانند نسبت به طرح مسائل خود اقدام کنند و ما نیز قول می دهیم تا با نماینده موقوفه برای رفع این مسائل رایزنی های مورد نیاز را به عمل آوریم.
گفتنی است در پایان این نشست بنا شد تا موارد پیگیری شده به دفتر حجت الاسلام دکتر بحرینی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ارسال گردد تا مراتب از این مجرا به نمایندگان مردم اطلاع داده شود.

QR

QR Code for /Mehregan

 

گزارش تصویری دیدار مردمی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی و شهردار منطقه سه در مهرگان

منبع:
آدرس کوتاه شده: