اوقات شرعی
 
     
   • پتانسیلهای مرتبط با گردشگری منطقه

     وجود برخی از پتانسیلها در منطقه سه، مزیدی بر علت شده تا کارکرد گردشکری این منطقه شکل پر رنگتری به خود بگیرد. که به شکل خلاصه به آن اشاره می شود.
    1) نگاه طرحهای فرادستی به بخشی از منطقه بویژه آن بخشهایی که در نزدیکی حرم مطهر قرار دارد در ارتباط با قابلیت گردشگری منطقه شکل گرفته است . به عنوان مثال در طرح بهسازی و نوسازی بافت پیرامون حرم ( 300 هکتاری) استراتژی طرح، ایجاد یک محدوده اقامتی تجاری در این محدوده می باشد. همچنین از اهداف دیگر طرح ایجاد یک محدوده اقامتی با کیفیت بالا است. لذا می توان گفت که با توجه به حجم عظیم زائران حرم امام رضا(ع) و همچنین پایین بودن سطح درآمد بسیاری از آنها تأثیر این طرح در شکلگیری خدمات اقامتی درجه دو در محدوده می تواند مطرح باشد. یا در طرح جامع توسعه و عمران کلانشهر مشهد پیشنهادهای ارایه شده برای منطقه سه شامل موارد زیر است:
    - مرکز فراغت و زیارت : محدوده ای از منطقه سه که در نزدیکی با بافت مرکزی شهر و حرم مطهر قرار دارد
    - مرکز خدمات فرامحلی: حاشیه بلوار شهید کاوه و منطبق برکاربریهای گمرک و ایستگاه راه آهن مشهد
    - مرکز کار و فعالیت : حاشیه بلوار طبرسی تا قبل از کمربندی پارک
    - پارک ترکیبی شهری: محدوده پارک ربیع در شمال کمربندی
    در مطالعات طرح حوزه میانی شرقی، این محدوده دریچه ورود به حوزه زیارتی شهر مشهد است که نقش خدمات زیارتی و دروازه ای را در مقیاس منطقه ای ،شهری و فراشهری برعهده دارد. مبادی ورودی و خروجی مناسب شامل پایانه های مسافربری (فرودگاه شهید هاشمی نژاد، ایستگاه راه آهن و ترمینال مسافربری) انتقال سریع زوار و گردشگران را از طریق شبکه سواره و خطوط قطار شهری، تسهیل و تسریع می نماید. خدمات زیارتی (زائرسرا، هتل ها و تجاری های زیارتی) کافی و مناسب در محور های هم پیوند با حرم مطهر، محیطی پویا و سرزنده جهت حضور 24 ساعته گردشگران و زوار فراهم کرده و راسته های تخصصی سامان یافته که عامل پیوند این حوزه با شهر هستند سبب ارتقای محیط اقتصادی، اجتماعی و کالبدی آن گردیده است.
    2) وجود برخی عناصر مهم دیگر باعث پر رنگتر شدن نقش گردشگری این منطقه شده است که شامل:
    - جاده سد کارده و کلات به عنوان تفرجگاههای پیرامون شهری از این حوزه عبور می کند
    - این حوزه رابط شهر با پسکرانه های طبیعی و اراضی زراعی متمرکز در پهنه شمال شرقی شهر است.
    - منطقه گردشگری سپاد، به عنوان یکی از مناطق گردشگری استان، در نزدیکی این منطقه قرار دارد.
    - وجود ایستگاه راه آهن که سالانه بخش کثیری از مسافرین به شهر مشهد را منتقل می کند
    وجود عناصر مهمی همچون گمرک استان و سیلوی بزرگ شهر مشهد، سینمای بهمن، پایانه مسافربری، و مرکز آموزش عالی راه آهن شمال شرق کشور و دانشگاه علمی کاربردی علوم انتظامی که هر یک به نوعی پذیرای مسافر و گردشگر بوده و نقش مهمی در این خصوص دارند.
    و همچنین فضاهای مهم دیگری که به عنوان پتانسیل گردشگری منطقه محسوب می شود شامل تمرکز آژانسهای مسافرتی و همچنین مراکز اقامتی در محورهای نزدیک به حرم مطهر است. که نقش مهمی در تسهیل فعالیتهای گردشگری شهر مشهد دارد.

    تعداد بازدید :1748
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: