اوقات شرعی
 
     
   • باغ نادری
    باغ نادری

    • موقعیت در مشهد و همجواریها
    آرامگاه نادر در نبش دو خیابان شیرازی و آزادی در چهار راه شهدا واقع می باشد. این مکان در حد فاصل میدان شهدا و حرم مطهر قرار دارد، و محل تردد انبوه زائرین است.
    این مکان از دو ضلع شرقی و شمالی به خیابان اصلی و از دو ضلع جنوبی و غربی به دو کوچه باریک محدود می شود. همجواری های آن،هتل، واحدهای تجاری و اداره مرکزی آستان قدس رضوی است.
    نادر شاه در سال 1160 هجری در فتح آباد قوچان کشته شد و در مقبره ای که خوداو در زمان حیاتش برپا کرده بود به خاک سپرده شد. بنای آرامگاه در طی سالیان متمادی از بین رفته بود تا این که در سال 1296 هجری احمد قوام ( قوام السلطنه) والی خراسان ویرانی های اطراف مقبره را خراب نموده بنای نسبتاً مجللی برروی مزار نادر احداث کرد ولی این بنا نیز بر اثر بی توجهی به ویرانی گرایید. در سال 1296 توسط کمیته حزب دموکرات در محل باغ، مدرسه ای به روش جدید دایر شد که تا سال 1335 شمسی فعال بود.
    مجموعه باغ و موزه نادری در مرکزی ترین نقطه شهر مشهد به شماره 11/ 1174 جزء آثار ملی ثبت شد و در تاریخ 12 فروردین سال 1342 در مشهد افتتاح شد. این مجموعه فرهنگی با نظارت انجمن آثار ملی و طراحی مهندس هوشنگ سیحون بر اساس خصوصیات رفتاری و شخصیتی نادر در مدت پنج سال ساخته شد.
     

    برای مشاهده تصاویری کامل از باغ نادری کلیک کنید

    تعداد بازدید :2070
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: