اوقات شرعی
 
     
   • آرامگاه خواجه ربیع
    آرامگاه خواجه ربیع

     • موقعیت
    آرامگاه خواجه ربیع در انتهای خیابان خواجه ربیع و در شمالی ترین بخش مشهد واقع شده است.بنای این مقبره با شکوه و زیبا در باغی وسیع و مصفا برکناره راست کشف رود و در حاشیه شمالی شهر مشهد است.
    دسترسی اصلی به مقبره از طریق خیابان خواجه ربیع و از جنوب آن مسیر می باشد. و سایر دسترسی های اطراف آن معابر فرعی گلشاد و ابوذر است.
    مشخصات عمومی مکان با ارزش
    • وجه تسمیه
    ربیع ابن حثیم مشهور به خواجه ربیع از طایفه بنی اسد و ساکن کوفه از زمره زهاد هشتگانه صدر اسلام و تابعین ( کسانی که صحابه پیامبر را درک کرده اند ) و همچنین از یاران و سروران حضرت علی علیه السلام بوده است. وی ضمن ارادت به حضرت علی (ع) ظاهرا از خویشان معاویه بن ابوسفیان هم بوده است. بنابراین در سالهای پایانی خلافت حضرت علی ( ع ) و بروز اختلاف میان ایشان و معاویه, به قصد انزوا و دوری از نزاع طرفین عراق را به قصد ایران و خراسان ترک کرده است. او در سال های پایانی عمر ساکن شهر نوغان ( مرکز ولایت توس در آن زمان ) شده است. نهایتا در سال 63 قمری یا به روایتی ضعیف در سال 61 در گذشته و در یک فرسنگی شمال نوغان که اینک مزاراوست مدفون شده است. جد قاجارها ( فتحعلی خان ) نیز که در سال 1139 قمری توسط نادرقلی افشار در همان باغ کشته شده زیرگنبد مقبره خواجه مدفون است. بدین سبب در دوره قاجاریه توجه ویژه ای به این مزار معطوف شده است. با توجه به زمان در گذشت خواجه، وی از زمره قدیمی ترین رجال مدفون در پیرامون شهر کنونی است.
    مدفن او طی چهارده قرن گذشته همواره محلی شناخته شده و محترم و زیارتگاه عام مسلمانان اعم از شیعه و سنی بوده است.
    • سال ساخت و موُسس
    اساس بنای فعلی مقبره خواجه ربیع همان است که در سال های 1026 تا 1031 قمری به امر شاه عباس و با سرپرستی یکی از سادات رضوی مشهد به نام « میرزا الغ » احداث شده است. دو کتیبه با تاریخ های 1026 و 1031 قمری در داخل گنبد و ساقه خارجی آن به خط علیرضا عباسی سال های احداث و تزیین بنا را می نمایاند.
    • سازمان متولی اثر
    روستایی که باغ آرامگاه خواجه در آن واقع شده است « حسین آباد خواجه ربیع » نام دارد و از جمله موقوفات مزار خواجه می باشد. اداره باغ و مزار خواجه ربیع در قرن اخیر به آستان قدس رضوی تعلق گرفته، در حالی که پیش از آن متولی خاصه نداشته است. این مجموعه در تاریخ 15/10/1310 توسط سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده و شماره ثبت آن 142 می باشد.

    برای نمایش تصاویری کامل از آرامگاه خواجه ربیع کلیک کنید

     

    تعداد بازدید :4431
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: