اوقات شرعی
 
     
   • موقعیت و تاریخچه منطقه

     منطقه سه شهرداری در سال 1362 با 5 ناحیه که شامل کل محدوده مناطق 4 و 5 و قسمتی از منطقه 6 کنونی می باشد تشکیل گردید. از سال 1371 به تدریج منطقه 6 و سپس مناطق 4 و 5 از این منطقه تفکیک و اداره خدمات شهری با 4 ناحیه به کار خود ادامه داد . بر اساس سیاستهای تفکیک مناطق در سال 1378، قسمتی از منطقه سه به منطقه ثامن الحاق شد و نواحی خدمات شهری از 4 ناحیه به 3 ناحیه تقلیل یافت. موقعیت قرار گیری منطقه به لحاظ نزدیکی و دید مستقیم برخی خیابانها به حرم مطهر امام رضا(ع) مورد استقبال زائرین و مجاورین آن حضرت می باشد.
    این منطقه با حدود 26 میلیون متر مربع به لحاظ جغرافیایی در شمال شرقی مشهد واقع شده که از شمال به رودخانه کشف رود، از جنوب به خیابان آیت اله شیرازی و از شرق به خیابان آزادی و بلوار طبرسی و از غرب به خیابان آیت اله عبادی (خواجه ربیع ) و محور جاده کلات منتهی می گردد.
    اراضی بکر موجود در منطقه و وجود مجموعه راه آهن مشهد از پتانسیلهای موجود و قابل بررسی در سطح منطقه بوده که با برنامه ریزی و طراحی فضاهای شهری مناسب، تحولی بزرگ در وضعیت منطقه بوجود خواهد آمد. همچنین محورهای صنعتی جاده کلات و جاده سیمان و مجاورت با محورهای ورودی حرم مطهر از جمله خیابان شیرازی و وجود آرامگاه خواجه ربیع از دیگر موقعیت و ویژگیهای خاص منطقه می باشد.

    به لحاظ تاریخی این منطقه صبغه روستایی داشته به گونه ای که این وضعیت در نامگذاری فعلی برخی از محلات آن نیز مشاهده می شود. روستاهایی همچون خیرآباد، سمزقند، و قلعه صحرایی که در حال حاضر در جنوب صد متری فجر واقع هستند نمونه ای از این روستاها به شمار می آیند. براین اساس بخش زیادی از اراضی این محدوده را اراضی کشاورزی تشکیل می داده که به مرور زمان و در اثر توسعه شهر، به کاربریهای شهری تغییر یافته اند. این وضعیت تا قبل از سال 1340 در منطقه قابل مشاهده است. پس از این سال همراه با استقرار فضاهای مهمی نظیر ایستگاه راه آهن، سیلو، و سایر فضاهای مهم که از سالهای قبل در بافت منطقه ظهور یافته بودند، بتدریج پهنه های روستایی با افزایش جمعیت و ادغام در بافت شهری به نوعی بافت اولیه منطقه را شکل می دهند. پس از انقلاب به دلیل شکل گیری شریانهای مهم منطقه نظیر محور گاز، رسالت، طبرسی و مجلسی، سرعت تحولات منطقه بیشتر گردید و با الحاق محدوده های واقع در شمال صد متری فجر به محدوده منطقه، وسعت آن به بالاترین حد فعلی رسید. هم اکنون به دلیل وجود اراضی خالی و کشاورزی موجود در منطقه، و همچنین هجوم جمعیت از سایر مناطق استان به شهر مشهد و اسکان برخی از آنها در اراضی منطقه، آن را تبدیل به یکی از مناطق دارای تحولات سریع در سطح شهر مشهد نموده است. به گونه ای که اراضی واقع در این منطقه به عنوان پتانسیلی جهت رونق حاشیه نشینی در شهر مشهد به شمار می آید.

    تعداد بازدید :2523
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی: