2°C 
اوقات شرعی
 
     
   •  
    منبع خبر : روابط عمومی منطقه3شهرداری مشهد
    تعداد بازدید: 214
    کد: 152978
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۷/۰۳/۲۰

    تعیین تکلیف اراضی رها در منطقه 3 شتاب می گیرد

    از زمان جدی‌شدن تعیین تکلیف اراضی رها و تذکر شهردار مشهد به مناطق برای پیگیری این موضوع، شهرداری منطقه 3‌گام‌های تقریبا مؤثری برای پایان‌دادن به این معضل اساسی برداشته است.
    تعیین تکلیف اراضی رها در منطقه 3 شتاب می گیرد

    از زمان جدی‌شدن تعیین تکلیف اراضی رها و تذکر شهردار مشهد به مناطق برای پیگیری این موضوع، شهرداری منطقه 3‌گام‌های تقریبا مؤثری برای پایان‌دادن به این معضل اساسی برداشته است.
    ویدا رمضانی که از سوی شهردار منطقه متولی تعیین تکلیف و رسیدگی به زمین‌های رها شده در منطقه 3 تعیین شده است درباره شرایط کلی اراضی رها در مناطق شهری عنوان می دارد: در مناطق پیرامونی شهر مشهد به زمین‌های رها شده برمی‌گردد که متأسفانه تعدادشان کم نیست. وجود چندین معارض، نبود امکان ساخت‌وساز به خاطر پایین‌بودن متراژ زمین و هزار‌و‌یک دلیل دیگر باعث شده مالکان این اراضی از خیر سروسامان‌دادن به آن‌ها بگذرند و به حال خودشان رهایشان کنند. غافل از اینکه همین اقدام غیرمسئولانه‌شان زمینه‌ساز بروز مشکلات متعددی شده و می‌شود. از انواع آسیب‌های اجتماعی در مناطق پرخطر گرفته تا تبدیل‌شدن اراضی رها به کانون بیماری‌های پوستی و عفونی. در طول این سال‌ها دست‌کم در شهر مشهد تصمیم جدی برای رسیدگی و تعیین‌تکلیف زمین‌های این‌چنینی وجود نداشته است.
    وی در پاسخ به این سوال که بیشترین اراضی رها شده منطقه 3 در کدام نواحی متمرکز شده است، گفت: اصولا دو مدل زمین بلاتکلیف و رها شده در منطقه وجود دارد. یکی بایر و دیگری رها شده که اولی در خارج از بافت پر و مسکونی است و دومی دقیقا داخل بافت پر است و آسیب‌های بیشتری دارد. ما در ناحیه 2‌‌و ناحیه 3‌در مقایسه با دیگر نواحی بیشترین حجم زمین‌ها و اراضی رها شده و بلاتکلیف را داریم که در ناحیه 2 اراضی داخل بافت بسیار بیشتر از بایر است.
    وی درباره اقدامات شهرداری منطقه 3 در ماههای اخیر نیز تصریح کرد: در اولین قدم شناسنامه اراضی رهای منطقه را تهیه کردیم. یعنی الان دقیقا می‌دانیم که چه قطعاتی در کجا و با چه متراژِی با تعریف ما از اراضی رها مطابقت دارد و باید تعیین تکلیف شود. ضمن اینکه اولویت‌ها را هم برای خودمان مشخص کرد‌ه‌ایم و طبق همان‌ نصب بنر، اخطاریه در زمین نصب و آگهی هم در روزنامه رسمی منتشر کردیم تا مالکان هرچه سریع‌تر به شهرداری مراجعه کنند.
    رمضانی با اشاره به 15 اولویت را برای رفع و رجوع مسائل اراضی رها در منطقه 3 خاطرنشان ساخت:اولویت‌‌های مسیر، راه ما را برای اقدامات بعدی مشخص می‌کند و تا الان با توجه به ویژگی‌های نواحی و مجموعه عوامل دیگر حدود 15‌اولویت را برای خودمان مشخص کرده‌ایم. نوع مالکیت، طرح مصوب، در مسیر بودن یا نبودن و اینکه اصلا قابل پاسخ‌گویی هست یا نه، تهدیدهای امنیت اجتماعی، نازیبا‌کردن منظر شهری و از همه مهم‌تر داخل بافت پر بودن و تعیین تکلیفش معضلی را از آن خیابان یا کوچه رفع می‌کند. این‌ها بخشی از اولویت‌های شهرداری منطقه برای تعیین تکلیف این دست از اراضی است. به عنوان مثال، اگر زمینی به پاتوق معتادان تبدیل شده و محله را دچار آسیب یا منظر شهری را نازیبا کرده‌است و آلودگی زیست محیطی دارد، قطعا برای ما دارای اولویت بیشتری است تا زمینی که چنین ویژگی‌ای ندارد.
    وی مدت زمانی قانونی برای تعیین تکلیف اراضی رها را دو ماه اعلام کرد و تصریح کرد: اگر ظرف این مدت مالک برای تعیین تکلیف زمینش مراجعه نکند، شهرداری خودش اقدام به دیوار‌کشی زمین می‌کند و در صورتی که زمین شرایط خاص و به قول معروف ارزشش را داشته باشد، ‌ما به لحاظ قانونی این اختیار را داریم که برای آن زمین طرح تهیه و در صورت تصویب در شورا، اجرا کنیم. طرح‌هایی مثل فضای سبز یا احداث زمین ورزشی خیابانی. اما در منطقه 3‌ما به دنبال این هستیم که زمین‌های کوچک بی‌ارزش و یا آن‌هایی که شدیدا محله‌ را دچار آسیب‌های اجتماعی وزیست محیطی کرده‌اند در قالب همان طرح‌هایی که صحبتش شد، ساماندهی کنیم.
    کارشناس حوزه شهرسازی منطقه 3 با اعلام اینکه طبق قانون مالک موظف است همه پولی که شهرداری در آن زمین خرج کرده است به اضافه 10 درصد بیشتر بپردازد گفت:تا زمانی که این هزینه ها پرداخت‌ نشود زمین در اختیار شهرداری باقی خواهد ماند.
    وی اساسی ترین معضلی که اراضی رها در منطقه 3 دارند را چندمالکی و یا موقوفه بودن آنها دانست و گفت: بخش عمده اراضی منطقه موقوفه و متعلق به نهادهایی خاص مثل آستان قدس هستند و تا امروز ارتباط و تعامل خوبی میان شهرداری منطقه 3‌و آستان قدس رضوی شکل گرفته است و مدیران آن سازمان هم به اهمیت تعیین تکلیف اراضی بایری در مناطقی مثل بهمن و مهرمادر پی برده‌اند. طبق صحبت‌های انجام شده به محض ایجاد یک توافق دوجانبه میان ما وآستان قدس، در بخشی از زمین‌های بایر که در بافت جمعیتی و پر منطقه قرارگرفته است، طرح‌های مصوب شهرداری با همکاری خود آستان اجرا‌ می‌شود.
    رمضانی درپایان یکی از دلایل عمده بلاتکلیف‌ماندن اراضی در منطقه 3‌ را وجود معارض در اراضی دانست و گفت: گاه بر روی یک زمین چندنفر مدعی هستند که ملک متعلق به آن‌هاست که در این کش‌و‌قوس و درگیری، کسی نتوانسته ساخت‌وساز یا هرکار دیگری انجام بدهد. این زمین‌ها و آن‌هایی که به اصطلاح مشاعی هستند، چون منع قانونی دارند، شهرداری نمی‌تواند پاسخ‌گویشان باشد. علت دیگر بلاتکلیفی این اراضی کوچک‌‌ بودن قطعات برخی از این اراضی است که حدنصاب شهرداری را ندارند و درنتیجه ما نمی‌توانیم پروانه ساخت صادر کنیم. حال کاری که از دست ما برآمده است تسهیل‌کردن راه پاسخ‌گویی و تعیین‌‌تکلیف سریع اراضی است. اگر مالک مراجعه کند و منع قانونی‌ وجود نداشته باشد، به سرعت مسائل اش پیگیری خواهد شد و این درکنار ساماندهی وضعیت آسفالت‌‌ معابری است که این زمین‌ها در آن واقع شده است، که اگر مالکی قصد فروش داشته باشد، خریدار با رغبت بیشتری جلو بیاید.
    شهرآرامحله

    تعداد بازدید: 214
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر